Kogeneráció működése
A hő- és villamos energia kombinált gyártásának előnyei
Üzemanyag-megtakarítás
A hő- és villamos energia kombinált gyártásának használata mintegy 40% üzemanyag-megtakarítást eredményez. Gazdasági szempontból ez annyit tesz, hogy azonos energiamennyiség megvásárlása a felhasználónál csupán 60%-os költséget eredményez.
Energiavásárlásra fordítható költségek megtakarítása
Azonos mennyiségű üzemanyagból a felhasználó kb. kétszeres mennyi-ségű energiához jut, melynek egy részét akár el is adhatja, ezzel ismét csökkentve saját költségeit.
Az energia-elosztással járó költségek minimalizálása
A hő- és a villamos energia a saját felhasználási helyén keletkezik, ezzel megtakaríthatóak a szállítási költségek és az ebből adódó veszteségek. A kogenerációs egységben előállított hőenergiát épületek fűtésére, meleg- víz előállítására, vagy ipari hő előállítására használják fel.
Környezetbarát gyártási módszer
A hagyományos energiatermelőkkel összehasonlítva a villany és hő kombinált gyártásakor kb. 40%-os üzemanyag-megtakarítás lehetséges. Mindez környezetvédelmi szempontból annyit jelent, hogy a kogene-rációs egység a megtakarítással megközelítőleg azonos, 40%-kal kisebb arányban terheli a környezetet.
Energia kényszerhelyzet esetén
A kogenerációs egységek gyakran a villamos energia tartalék áramforrásaként szolgálnak.
Hűtés
Abszorbciós hőcserélő segítségével a kitermelt hőenergia felhasználható hűtésre, ipari célokra vagy klimatizációhoz. Ebben az esetben trigene-rációról van szó, azaz villamos-, hő- és hűtésre fordítható energia kombinált előállításáról.
Hogy működik a kogenerációs egység?
A villamosenergia minden erőműben a turbina által forgásba hozott villamos generátor segítségével keletkezik. A gőz előállításához szükséges hőenergiát, ami a turbinát meghajtja, legtöbb esetben szén elégetésével vagy az urán atomhasadásával nyerik. A hőenergia nagy része nem kerül hasznosításra, hanem felhasználás nélkül szabadon távozik a levegőbe. A villamosenergia termelés hatékonysága a hőerőművekben 30% körül mozog. A legmodernebb gáz-gőz erőművek hatékonysága 50% körüli, de további mintegy 11%-os veszteséget okoz az átalakulás és a villamos energia távvezetékeken történő szállítása. A kogenerációs egységben a villamos energia azonos módon keletkezik mint más villamos berendezésekben a villanygenerátor forgásba hozásával, belsőégésű dugattyús motor segítségével. A kogenerációs egységek motorjai általában földgáz meghajtásúak, de más folyékony vagy gáz halmazállapotú üzemanyaggal is működtethetők. A hőenergia, amely a belső égésű motorban szabadul fel, a motor hűtése révén, az olaj és az égéstermékek által hatékonyan hasznosul. Ennek köszönhetően a kogenerációs egységek hatékonysága fentiekhez képest jelentősen nagyobb, 80-90% között mozog.
A termálkutak metán kisérőgázának hasznositása
A metán jelentős üvegházhatású gáz, a probléma megoldása sürgető. A metán azonban nemcsak üvegházhatású, hanem energiatartalommal is bíró gáz, azaz lényegében energiahordozó, amely megfelelő technológia hiányában nincs kihasználva. A cégünk által forgalmazott TEDOM kogenerációs egységekkel a termálkutak metán kísérőgázából villamos- és hőenergiát állítunk elő. A termálvíz és kísérőgázai szétválasztását követően a kísérőgázt – zárt technológiai rendszerben – kezeljük (hűtés, cseppleválasztás, nyomásfokozás, mérés) majd csővezetéken a kapcsolt hő- és villamosenergia termelési egységbe (kogenerációs egység) vezetjük. A mindenzidáig hasznosítás nélkül levegőbe kerülő metán kísérőgáz lényegében földgáz, tehát a levegőbe engedése nemcsak helyi és globális környezetszennyezést, hanem pazarlást is jelent. A gáz közvetlenül fűtésre, vízmelegítésre és főzésre is használható, illetve kogenerációs egységben elégetve áram termelésére is alkamas. Hasznosítása tehát a környezetvédelmi indokokon túl gazdaságossági szempontból is indokolt.